پنج شنبه ۱۶ / ۰۵ / ۱۳۹۹ ساعت 8:04

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
منو اصلی
چهارشنبه ۲۸ فروردین

مدیر کل امور عشایر خراسان جنوبی خبر داد:
کوچ عشایر خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر حسین حسین پور بیان کرد:استان خراسان جنوبی براساس سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال ۸۷ دارای ۱۵۶۷۶ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۸۱۰۰۰ نفر می باشد که این جمعیت در قالب ۵۸ طایفه مستقل عشایری که حدود ۸۰ درصد در شهرستان های مرزی استان (سربیشه ، درمیان ، زیرکوه ، نهبندان ) استقرار دارند.
مدیر کل امور عشایر خراسان جنوبی افزود:بر اساس نقشه برداری که در سال ۹۳ صورت پذیرفته ۶۰۱۸ کیلومتر ایلراه عشایری در استان مشخص گردید که بر اساس وضعیت بارندگی و طوفان های منطقه ای سالانه ۲ تا ۳ نوبت مرمت و موج تراشی می شود.
حسین پور ادامه داد: کوچ عشایر در این استان بر اساس میزان علوفه مرتع تعیین می گردد، و در سال هایی که بارندگی خوب است از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین کوچ بهاره صورت می پذیرد و بر اساس میزان علوفه مرتع بین ۳ تا ۸ ماه زمان کوچ متغییر است.کوچ پاییزه نیز زمان دقیقی ندارد و به نسبت میزان علوفه حداکثر تا آبان ماه کوچ قشلاقی صورت می پذیرد.
مدیر کل امور عشایر خاطر نشان کرد:عشایر خراسان جنوبی طی یکسال گذشته ۱۶ هزار تن تولیدات دامی شامل گوشت قرمز،شیر و فرآورده های لبنی(روغن ،کره ،ماست،کشک) ، کرک و پشم را تولید کردند.
وی افزود: امسال با توجه به وضعیت مطلوب بارندگی و تامین علوفه مراتع، پیش بینی روند افزایشی تولیدات دامی عشایر از جمله گوشت، شیر ، روغن ، کره ، ماست ، کشک و … را داریم.
وی ادامه داد:عمده کوچ عشایر درون استانی است و به صورت محدود به استان خراسان رضوی و از طرفی این استان در فصل ییلاق میزبان بیش از ۳۰۰ خانوار از عشایر سیستان وبلوچستان می باشد.


اشتراک گذاری
ارسال دیدگاه

English»