پنج شنبه ۱۶ / ۰۵ / ۱۳۹۹ ساعت 8:36

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
منو اصلی
پنج شنبه ۰۸ فروردین

مدیر کل امور عشایر خراسان جنوبی خبر داد:
۱۱۰ طرح عمرانی برای عشایر خراسان جنوبی در دست اجرا است

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی، حسین پور در نشست خبری با نمایندگان رسانه با بیان این مطلب افزود: راه اندازی نیروگاه های خورشیدی و توربین های بادی، احداث راه های عشایری و بازسازی قنوات مناطق عشایری از جمله این طرح هاست.

وی همچنین از بهره برداری فاز اول طرح آبرسانی به ۴۰ محله عشایری شهرستان زیرکوه، همزمان با دهه فجر امسال خبر داد و گفت: طول مسیر این طرح ۸۵ کیلومتر است که برای فاز اول آن ۳ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل و بهره مندی ۶۲۰ خانوار عشایر از مزایای آن، ۷ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

حسین پور اضافه کرد: راه اندازی مرکز پرورش شتر ۱۶ هکتاری در بشرویه نیز از دیگر طرح های در دست اجراست.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی با اشاره به خدمات ارائه شده به عشایر استان از سال ۸۴ تا کنون افزود: اعطای ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای واحدهای تولیدی عشایر و ایجاد اشتغال برای آنان، احداث ۱۰ شرکت تعاونی عشایری ۴۶ صندوق خرد زنان عشایری، ۶۰ هزار کیلومتر راه عشایری، ۴۹ هزار مترمکعب بند خاکی و ۲۰ هزار و ۵۷۰ مترمکعب انبار ذخیره علوفه، حفر و بهسازی ۴۴۰ حلقه قنات و چشمه، برقراری بیمه اجتماعی برای ۱۰ درصد جمعیت عشایر استان، و بیمه کردن یک میلیون و ۴۷۳ هزار رأس دام عشایر از جمله این خدمات است.

وی ادامه داد: طرح پرورش شتر در بشرویه با ظرفیت چهار هزار نفر در ۱۶ هزار هکتار و چاه برداشت ۱۰ لیتر آب در ثانیه راه اندازی شده است.

حسین پور با تاکید بر اینکه تامین علوفه دام عشایر به طور جدی پیگیری می شود بیان کرد: علاوه بر نهاده های دامی مدت دار، خرید نهاده های جدید نیز در دستور کار قرار دارد که در همین راستا اخیرا ۱۰۰ تن جو بین شهرستان ها توزیع شد.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی یادآور شد: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه نیز ۲۴ هزار تن نهاده دامی توزیع شده که ۱۴ هزار تن آن جو بوده است.

وی با بیان اینکه استفاده از انرژی های نو برای عشایری که برق ندارند زمینه بسیار مساعدی است افزود: انتظار می رود شرکت توزیع برق براساس تفاهم نامه ای که منعقد شده، نصب پنل های خورشیدی تامین روشنایی عشایر را در دستور کار قرار دهد.

سرپرست اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه ۸۰ درصد جمعیت عشایری استان در نقاط صفر مرزی حضور دارند گفت: بر این باور هستیم که سیاه چادر عشایر نه تنها یک واحد صنعتی و تولیدی در اقتصاد مقاومتی بلکه یک پاسگاه انتظامی برای تامین امنیت مرزها است.

وی جمعیت عشایری استان خراسان جنوبی را براساس آخرین سرشماری ۸۱ هزار نفر اعلام کرد و افزود: این جمعیت در قالب ۱۵ هزار خانوار، ۱۳ درصد جمعیت استان را شامل می شوند که در تمام شهرستان ها پراکنده شده اند.

حسین پور با بیان اینکه ۷ درصد جمعیت عشایر کشور در خراسان جنوبی زندگی می کنند اظهار داشت: از ابتدای تاسیس استان تاکنون ۵۶ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در مناطق مختلف عشایری استان هزینه شده است.

 وی گفت: در ۱۳ سال گذشته از عمر استان ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای ایجاد شغل و حرفه به عشایر استان پرداخت شده است.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی با اشاره به وجود شش هزار کیلومتر ایل راه در استان گفت: چون ایل راه ها سالانه به طور متوسط باید ۲ تا سه مرتبه تیغ زنی شوند در ۱۳ سال گذشته بیش از ۶۰ هزار کیلومتر ایل راه مرمت و موج تراشی شده است.

وی حفر و بهسازی بیش از ۴۴۰ حلقه چاه، چشمه و قنات، احداث بیش از ۴۹ هزار مترمربع بند خاکی و آبرسانی سیار یک میلیون و ۱۷۰ هزار متر مکعب آب را از دیگر خدمات ۱۳ ساله به عشایر استان عنوان کرد و گفت: روزانه بیش از ۴۰۰ مترمکعب آب شرب ۲۰ تا ۱۲۰ کیلومتری برای دام و عشایران حمل می شود.

حسین پور آب و آرد را از مهمترین مطالبه های عشایر برشمرد و بیان کرد: هر فرد عشایر ماهانه ۱۲ کیلوگرم آرد سهمیه دارد که چون قوت غالب آنها نان است انتظار می رود این سهمیه حداقل به ۲۰ کیلوگرم در ماه افزایش یابد.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی گفت: از ۱۳ سال گذشته تاکنون ۲۵ هزار و ۵۷۰ مترمکعب انبار ذخیره علوفه برای عشایر استان احداث شده تا بتوانند علوفه مورد نیاز را در فصل برداشت با قیمت مناسب تر تهیه و ذخیره کنند.

وی با اشاره به وجود ۱۱ تشکل عشایری در این استان افزود: این تشکل ها در قالب شرکت تعاونی و اتحادیه، نهاده های دامی عشایر را تامین می کنند.

حسین پور با بیان اینکه بیش از ۱۰ درصد عشایر خراسان جنوبی بیمه اجتماعی هستند یادآور شد: یک میلیون و ۴۷۳ هزار دام عشایر نیز زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند.

حسین پور توجه به توانمندی بانوان عشایر را از دیگر رویکردها عنوان کرد و گفت: زنان عشایر علاوه بر کارهای کشاورزی و دامپروری در زمینه های قالی بافی، گلم بافی، صنایع دستی، پرورش قارچ و بوقلمون نیز توانمند شده و تولیدات آنها به فروش می رسد.

وی یادآور شد: امسال زن نمونه عشایر در کشور از سرایان انتخاب شد که افتخاری برای جامعه عشایری استان است.

سرپرست امور عشایر خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی ۴۶ صندوق خرد عشایر با یکهزار و ۵۸۵ عضو از ابتدای تشکیل استان بیان کرد: ۱۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به این صندوق ها اعطا شده و تشکیل ۳۵ صندوق دیگر در دستور کار است.

وی از وجود ۱۰ هزار دانش آموز عشایری در استان خبر داد و افزود: برخی مشکلات از جمله دور بودن محیط های آموزشی به خصوص در مقطع متوسطه اول و دوم باعث شده شاهد رغبت پایین خانواده های عشایر به ادامه تحصیل فرزندان باشیم.

حسین پور بر فرهنگ سازی و تقویت زیرساخت های آموزشی در سکونت گاه های عشایری تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین مشکلات فعلی ایاب و ذهاب به خصوص دانش آموزان دختر عشایر است.


اشتراک گذاری
ارسال دیدگاه

English»